For en bedre oplevelse på MUBI, opdater din browser.

International Film Festival Rotterdam 2019. Lineup

A constantly updated list of the films selected for the 48th International Film Festival Rotterdam.
Around The World When You Were My Age
The titles for the 48th International Film Festival Rotterdam are being announced in anticipation of the event running January 23 – February 3, 2018. We will update the program as new films are revealed.
TIGER COMPETITION
Sons of Denmark (Ulaa Salim)
Take Me Somewhere Nice (Ena Sendijarević)
Present.Perfect. (Shengze Zhu)
Sheena667 (Grigory Dobrygin)
Nona. If They Soak Me, I’ll Burn Them (Camila José Donoso)
Koko-di Koko-da (Johannes Nyholm)
Els dies que vindran (Carlos Marqués-Marcet)
BRIGHT FUTURE COMPETITION
Alva (Ico Costa)
Chèche lavi (Sam Ellison)
De nuevo otra vez (Romina Paula)
Doozy (Richard Squires)
Dreissig (Simona Kostova)
Ende der Saison (Elmar Imanov)
Fabiana (Brunna Laboissière)
The Gold-Laden Sheep & the Sacred Mountain (Ridham Janve)
Heroes (Köken Ergun)
Historia de mi nombre (Karin Cuyul)
Last Night I Saw You Smiling (Kavich Neang)
Lost Holiday (Michael Kerry Matthews/Thomas Matthews)
Maggie (Yi Okseop)
Mens (Isabelle Prim)
No Data Plan (Miko Revereza)
Nocturne (Viktor van der Valk)
A noite amarela (Ramon Porto Mota)
That Cloud Never Left (Yashaswini Raghunandan)
A volta ao mundo quando tinhas 30 anos (Aya Koretzky)
Walking in Darkness (Tang Tang)
Thirty (Simona Kostova)
BRIGHT FUTURE
Again Once Again (Romina Paula)
Black Mother (Khalik Allah)
Core of the World (Natalya Meshchaninova)
The Day I Lost My Shadow (Soudade Kaadan)
Dead Horse Nebula (Tarık Aktaş)
House of My Fathers (Suba Sivakumaran)
Introduzione all'oscuro (Gastón Solnicki)
The Load (Ognjen Glavonić)
Long Day's Journey Into Night (Bi Gan)
The Man Who Surprised Everyone (Aleksey Chupov/Natasha Merkulova)
Manta Ray (Phuttiphong Aroonpheng)
La miséricorde de la jungle (Joel Karekezi)
Nona. If They Soak Me, I’ll Burn Them (Camila José Donoso)
The Proposal (Jill Magid)
The Seven Last Words (Kaveh Nabatian/Ariane Lorrain/Sophie Goyette/Juan Andrés Arango/Sophie Deraspe/Karl Lemieux/Caroline Monnet)
Sophia Antipolis (Virgil Verniere)
Der Unschuldige (Simon Jaquemet)
Winter's Night (Jang Woojin)
You Have the Night (Ivan Salatić)
Too Late to Die Young (Dominga Sotomayor)
Derrière les volets (Messaline Raverdy)
L’inconnu de Collegno (Maïder Fortuné)
Tåke (Inger Lise Hansen)
The Sound Drifts (Stefano Canapa)
Still from afar (Eva van Tongeren)
Walled Unwalled (Lawrence Abu Hamdan)
what remains (belit sağ)
Aren't You Happy? (Susanne Heinrich)
Dog Days (Timmy Harn)
Domains (Natsuka Kusano)
Enquanto estamos aqui (Clarissa Campolina/Luiz Pretti)
The Garden Apartment (Ishihara Umi)
Out of Sight, Out of Mind (Brian Follmer)
Parade (Nino Zhvania)
Winter After Winter (Xing Jian)
Your Bones and Your Eyes (Caetano Gotardo)
BIG SCREEN COMPETITION
Bangla (Phaim Bhuiyan)
The Best of Dorien B. (Anke Blondé)
God of the Piano (Itay Tal)
Hail Satan? (Penny Lane)
Joel (Carlos Sorín)
Queen of Hearts (May el-Toukhy)
Transnistra (Anna Eborn)
X&Y (Anna Odell)
VOICES
Memories of My Body (Garin Nugroho)
Tel Aviv on Fire (Sameh Zoabi)
Primeiro ato (Matheus Parizi)
DEEP FOCUS
I diari di Angela – Noi due cineasti (Yervant Gianikian)
Pwdre Ser (the rot of stars) (Charlotte Pryce)
High Life (Claire Denis)
LIMELIGHT
Un amour impossible (Catherine Corsini)
Another Day of Life (Raúl de la Fuente/Damian Nenow)
Asako I & II (Ryūsuke Hamaguchi)
Ash Is Purest White (Jia Zhangke)
At Eternity's Gate (Julian Schnabel)
The Beast in the Jungle (Clara van Gool)
Beats (Brian Welsh)
Bloody Marie (Guido van Driel, Lennert Hillige)
Camino, een feature-length selfie (Martin de Vries)
Capharnaüm (Nadine Labaki)
C'est ça l'amour (Claire Burger)
Climax (Gaspar Noé)
Continuer (Joachim Lafosse)
Coureur (Kenneth Mercken)
Dirty God (Sacha Polak)
Donbass (Sergei Loznitsa)
Doubles vies (Olivier Assayas)
Gloria Bell (Sebastián Lelio)
A Land Imagined (Yeo Siew Hua)
Lazzaro felice (Alice Rohrwacher)
Leto (Kirill Serebrennikov)
Pájaros de verano (Cristina Gallego/Ciro Guerra)
Pearl (Elsa Amiel)
A Private War (Matthew Heineman)
Rafiki (Wanuri Kahiu)
Ray & Liz (Richard Billingham)
Rojo (Benjamín Naishtat)
Sofia (Meryem Benm'Barek-Aloïsi)
Tel Aviv on Fire (Sameh Zoabi)
Vox Lux (Brady Corbet)

Please to add a new comment.

Latest News