The lineup for the 2017 Telluride Film Festival (September 1st - 4th) has been announced:
Arthur Miller: Writer (Rebecca Miller, U.S.)
Battle of the Sexes (Valerie Faris & Jonathan Dayton, U.S.)
Darkest Hour (Joe Wright, U.K.)
Downsizing (Alexander Payne, U.S.)
Eating Animals (Christopher Quinn, U.S.)
Faces Places (Agnès Varda & JR, France)
A Fantastic Woman (Sebastián Lelio, Chile/U.S./Germany/Spain)
Film Stars Don’t Die in Liverpool (Paul McGuigan, U.K.)
First Reformed (Paul Schrader, U.S.)
First They Killed My Father (Angelina Jolie, U.S./Cambodia)
Foxtrot (Samuel Maoz, Israel)
Hostages (Rezo Gigineishvili, Georgia/Russia/Poland)
Hostiles (Scott Cooper, U.S.)
Human Flow (Ai Weiwei, U.S./Germany)
The Insult (Ziad Doueiri, France-Lebanon)
Lady Bird (Greta Gerwig, U.S.)
Land of the Free (Camilla Magid, Denmark-Finland)
Lean on Pete (Andrew Haigh, U.K./U.S)
Loveless (Andrey Zvyagintsev, Russia/France/Belgium/Germany)
Love, Cecil (Lisa Immordino Vreeland, U.S.)
Loving Vincent (Dorota Kobiela & Hugh Welchman, U.K./Poland)
A Man of Integrity (Mohammad Rasoulof, Iran)
The Other Side of Hope (Aki Kaurismäki, Finland)
The Rider (Chloé Zhao, U.S.)
The Shape of Water (Guillermo del Toro, U.S.)
Tesnota (Kantemir Balagov, Russia)
The Venerable W. (Barbet Schroeder, France-Switzerland)
The Vietnam War (Ken Burns & Lynn Novick, U.S.)
Wormwood (Errol Morris, U.S.)
Wonderstruck (Todd Haynes, U.S.)
REVIVAL SELECTIONS
Even Dwarfs Started Small (Werner Herzog, West Germany)
Hotel of the Stars (Jon Bang Carlsen, Denmark)
The Night of the Hunter (Charles Laughton, U.S.)
Salam Cinema (Mohsen Makhmalbaf, Iran)
Titicut Follies (Frederick Wiseman, U.S.)
The Umbrellas of Cherbourg (Jacques Demy, France)
The Baker’s Wife (Marcel Pagnol, France)
Cotton Club Encore (Francis Ford Coppola, U.S.)
Kean, or Disorder and Genius (Aleksandr Volkoff, France)
Such is Life (Carl Junghan, Czechoslovakia)
BACKLOT
Cinema Through the Eye of Magnum (Sophie Bassaler, France)
Filmworker (d. Tony Zierra, U.S.)
Hitler’s Hollywood (Rüdiger Suchsland, Germany)
Jamaica Man (Michael Weatherly, U.S.)
Portrait of Valeska Gert (d. Volker Schlöndorff, Germany)
Edge of Alchemy (Stacey Steers, U.S.)
Slim Gaillard’s Civilisation (Anthony Wall, U.K.)
That Summer (Göran Hugo Olsson, Sweden/U.S./Denmark)