For a better experience on MUBI, update your browser.

Ratings & Reviews

 1. Amanda A.Costa's rating of the film Stockholm East

  Dont Know why the director decided not to take a good story like this one so serious, because It would be awesome if he had exploited all the possible confilicts. All the motherhood stuff was erasen when she discovers she s in love with the guy involved in the accident. It was like loosing an old bag, not her own child...the Father is the only one who cares and probably the most reasonable person in the movie.

 2. Muaz Şeker's rating of the film Stockholm East

  Çocuğunu trafik kazasında kaybeden bir annenin çocuğunu ezen kişiye merhamet etmesi mümkün mü? Bu filmdeki merhamet, dinsel merhametten daha merhametli.

 3. Ferit Karaduman's rating of the film Stockholm East

  bence bu filmin türk uyarlaması bir dizi kesin yıkar geçer. çünkü bir kulağımızın arkasını başkalarına aşık etmediğimiz kalmıştı...

 4. Güven Şahinkanat's rating of the film Stockholm East

  story is very far from reality ... also there is no conflict between characters . She already lost her children but suddenly she had opened new door for her life . it looks like simple soap operas... very weak .

 5. Korhan Kalabalık's rating of the film Stockholm East

  Oyunculukların iyi, senaryonun kötü olduğu bir dram. Filmin en olumlu yanlarından biri İsveç'te geçiyor olması bence. Çekim teknikleri açısından da vasat bir film.

 6. Dogukan4Ever's rating of the film Stockholm East

  Bir trafik kazası sonucunda ölen bir kız çocuğunun üzerine kurulu bir aşk hikayesi ne kadar doğru olabilir bilmiyorum. Drama yönü ağır basan bir yapım fakat film boyunca çeşitli mantık hataları gözden kaçmadı. Sahne geçişleri oldukça basit ve filmin seyri bir şekilde tahmin edilebiliyor. İzlenmese de olur denilebilecek yapımlardan biri.

 7. Beatrice's rating of the film Stockholm East

  Very difficult theme. The director and the screenwriter handled it beautifully, avoiding soap opera touches and making even the most unlikely events seem plausible. Just like life!

 8. JaimeOBWK's rating of the film Stockholm East

  Love it. The end is not perfect, but i love anyway. Have many emotions and great characters.

 9. Michael Schmidt's rating of the film Stockholm East

  Unexpectedly gripping. Once, towards the end, I thought it was a bit unrealistically melodramatic. But fairly well played through most of it.