For a better experience on MUBI, update your browser.

Ratings & Reviews

 1. nostrobor's rating of the film The Apple

  The actual family members involved in the case, play themselves in the movie.

 2. ñiñiñi's rating of the film The Apple

  se nota mucho cuando es cine de autora: el juego de los espejitos, las relaciones entre l*s niñ*s, la comunidad que generan las mujeres del barrio haciéndose cargo del problema porque lo consideran suyo. por eso es que después de la denuncia no excluyen a la familia. no se si habla de otros tiempos o de un lugar ideal porque no conozco como? es irán, pero es super bella esta reproducción de los hechos que hace samira

 3. Francisca's rating of the film The Apple

  afinal o dogtooth é real e não é tão esteticamente bonito.

 4. FISCHER's rating of the film The Apple

  Plusieurs familles d'un quartier pauvre de Téhéran signalent au bureau de l'aide sociale qu'un de leur voisin retient prisonnières ses filles jumelles âgées de onze ans ..... Fort bienvenu ! www.cinefiches.com

 5. Adam Whybray's rating of the film The Apple

  A small but remarkable film. I really appreciated that the symbolism was grounded in the objects of everyday life so that they partook of rather than just reflected reality. The apple is a good, sturdy symbol. The two girls are utterly wonderful in that way of twins... a beautiful, necessary film that almost shakes off its troubling scent of exploitation. Hopefully, like w/ the social worker, it was all for the best.

 6. Nachtreich's rating of the film The Apple

  Peccato, i primi 15min erano interessanti.

 7. James Roth's rating of the film The Apple

  3.5. A really interesting film. Heartbreaking with some really great tender moments. Interesting in style too, the switch to hand-held home movie footage at the beginning was particularly interesting.

 8. aikeart's rating of the film The Apple

  La libertad frente a las adversidades sociales. "¿Me pegas y luego me das manzanas?"

 9. Ender UÇUM's rating of the film The Apple

  Dramatik yapı müthiş. Yarı belgeci, yarı kurmaca ama hüzün hep aynı. Tebrikler...

 10. Güntülü Yılmaz's rating of the film The Apple

  Kadına, İran'da kadına dair, elmaya ve kısıtlanmışlığa dair, o kapatılmanın etkisini çok basit bir çatışmayla anlatan film. İyilik zannettiğiniz her zaman öyle olmayabilir.

 11. aylakdante's rating of the film The Apple

  Tahran'ın varoş mahallelerinden birinde buluyoruz kendimizi. İran sinemasının alışıldık özelliği, hiçbir abartma veya eksiltme olmadan çıplak gerçekle boğaz boğazayız yine. Kızların dışarıya hemen adapte olabilmesi ve bununla beraber baba ve annenin de onlarla beraber yeniden dış dünya ile iletişime geçebilmeleri tutsak gibi yaşayanların çocukları yerine baba ve anne olduğunu gösteriyor bize. Muazzam bir ilk film!

 12. mad.lucas's rating of the film The Apple

  That mother is definitely spooky.

 13. Dogukan4Ever's rating of the film The Apple

 14. Korhan Kalabalık's rating of the film The Apple

  İlk elmayla başlıyor her şey. İki kız kardeşin bir elmanın peşinde koşması ve onu elde ettikten sonra dünyayı, dış mekanı görmeleri ve yaşamalarıyla. O kadar sıradan; fakat etkili bir metafor kullanılmış ki. Ayrıca çekimlerden birinde duvardaki gamalı haç da çok fazla şey anlatıyor. Bilinçli yerleştirilmiş olduğunu sanmıyorum; fakat hükümet politikalarının toplumdaki karşılığının ne denli tehlikeli olabiliyor.

 15. nazli kok's rating of the film The Apple

  müthiş! yanlış hatırlamıyorsam, İran'da hiç bir kadın hiç bir erkeğin eşi rolünü oynayamaz(eğer gerçekten de evli değillerse). Bu da filmi, gerçek karakterlerle çekilmiş gerçek bir belgesel yapıyor.

 16. Eugene Kotlyarenko's rating of the film The Apple

 17. Polyglot's rating of the film The Apple

  Those sisters were so cute!

 18. deni.a's rating of the film The Apple

  woow! although in my wildest dream i've never imagined this film was made by 18 years old girl. Good job Samira! My pray is to be with you and all your family to make good film again

 19. ironbound's rating of the film The Apple

  Great story of one of the major paradoxes in Islam; society, under the strong influence of the religion, tries to protect girls and women by separating them from boys and men, imprisoning at home, putting on hijabs, burqas, excluding from mosque activities, etc.

 20. Damian's rating of the film The Apple

  Truly astonishing. A beautiful, visual poem.

 21. dalena's rating of the film The Apple

  "The Apple" has become my favorite movie. Each aspect is original and groundbreaking even for cinema today. Culturally expressive and a strong exposure to humaness, suffering, and innocence revealed through every character.

 22. ijol's rating of the film The Apple

  Iranian movies are just the best.

 23. Nathan Deming's rating of the film The Apple

 24. N!nA's rating of the film The Apple

← Previous 1