For a better experience on MUBI, update your browser.

44th SİYAD Awards — Best Turkish Films of 2011

by Mutt
44th SİYAD Awards — Best Turkish Films of 2011 by Mutt
The 44th SİYAD Awards (Turkish: 44. SİYAD Ödülleri), presented by the Turkish Film Critics Association (SİYAD), honored the best Turkish films of 2011 and took place on January 16, 2011, at the Cemal Resit Rey Concert Hall in Istanbul, Turkey. Best Film Winner: Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da) produced by Zeynep Özbatur Atakan Future Lasts Forever (Turkish: Gelecek Uzun Sürer) produced by Soner Alper and Ersin Celik Shadows and Faces (Turkish: Gölgeler ve Suretler) produced by Önder Çakar, Sevil Demirci and Seren Yüce Press produced by Sedat Yılmaz Hair (Turkish: Saç) produced by Tayfun Pirselimoğlu, Veysel… Read more

The 44th SİYAD Awards (Turkish: 44. SİYAD Ödülleri), presented by the Turkish Film Critics Association (SİYAD), honored the best Turkish films of 2011 and took place on January 16, 2011, at the Cemal Resit Rey Concert Hall in Istanbul, Turkey.

Best Film
Winner: Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da) produced by Zeynep Özbatur Atakan
Future Lasts Forever (Turkish: Gelecek Uzun Sürer) produced by Soner Alper and Ersin Celik
Shadows and Faces (Turkish: Gölgeler ve Suretler) produced by Önder Çakar, Sevil Demirci and Seren Yüce
Press produced by Sedat Yılmaz
Hair (Turkish: Saç) produced by Tayfun Pirselimoğlu, Veysel İpek and Rena Vougioukalou

Best Director
Winner: Nuri Bilge Ceylan for Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da)
Çağan Irmak for My Grandfather’s People (Turkish: Dedemin İnsanları)
Tayfun Pirselimoğlu for Hair (Turkish: Saç)
Ümit Ünal for Pomegranate (Turkish: Nar)
Derviş Zaim for Shadows and Faces (Turkish: Gölgeler ve Suretler)

Mahmut Tali Award for Best Script
Winner: Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan and Ercan Kesal for Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da)
Ümit Ünal for Pomegranate (Turkish: Nar)
Tayfun Pirselimoğlu for Hair (Turkish: Saç)
Sedat Yılmaz for Press
Derviş Zaim for Shadows and Faces (Turkish: Gölgeler ve Suretler)

Cahide Sonku Award for Best Actress
Winner: Nazan Kesal for Hair (Turkish: Saç)
Demet Akbağ for Eyyvah Eyvah 2
Nesrin Cavadzade for Fire! (Turkish: Yangın Var)
Hazar Ergüçlü for Shadows and Faces (Turkish: Gölgeler ve Suretler)
Nergis Öztürk for Merry-Go-Round (Turkish: Atlıkarınca)

Best Actor
Winner: Ayberk Pekcan for Hair (Turkish: Saç)
Taner Birsel for Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da)
Serkan Ercan for Toll Booth (Turkish: Gişe Memuru)
Osman Sonant for Fire! (Turkish: Yangın Var)
Muhammet Uzuner for Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da)

Best Supporting Actress
Winner: Asiye Dinçsoy for Press
Popi Avraam for Shadows and Faces (Turkish: Gölgeler ve Suretler)
Gökçe Bahadır for My Grandfather’s People (Turkish: Dedemin İnsanları)
İdil Fırat for Pomegranate (Turkish: Nar)
Nergis Öztürk for Toll Booth (Turkish: Gişe Memuru)

Best Supporting Actor
Winner: Ercan Kesal for Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da)
Rıza Akın for Hair (Turkish: Saç)
Rıza Kocaoğlu for Losers’ Club (Turkish: Kaybedenler Kulübü)
Fırat Tanış for Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da)
Ahmet Mümtaz Taylan for Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da)

Best Cinematogropher
Winner: Gökhan Tiryaki for Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da)
Feza Çaldıran for Future Lasts Forever (Turkish: Gelecek Uzun Sürer)
Emre Erkmen for Shadows and Faces (Turkish: Gölgeler ve Suretler)
Ercan Özkan for Hair (Turkish: Saç)
Mehmet Zengin for Zephyr (Turkish: Zefir)

Best Music
Winner: Mircan Kaya for White as Snow (Turkish: Kar Beyaz)
Mustafa Biber for Future Lasts Forever (Turkish: Gelecek Uzun Sürer)
Selim Demirdelen for Pomegranate (Turkish: Nar)
Marios Takoushis for Shadows and Faces (Turkish: Gölgeler ve Suretler)
Cavit Ergün, Erdem Tarabuş and Can Göksu for Losers’ Club (Turkish: Kaybedenler Kulübü)

Best Editor
Winner: Bora Gökşingöl and Nuri Bilge Ceylan for Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da)
Haluk Arus for Losers’ Club (Turkish: Kaybedenler Kulübü)
Çiçek Kahraman, Evren Luş and Tolga Karaçelik for Toll Booth (Turkish: Gişe Memuru)
Erdinç Özyurt for Hair (Turkish: Saç)
Aylin Tinel for Shadows and Faces (Turkish: Gölgeler ve Suretler)

Best Art Director
Winner: Haluk Ünlü for My Grandfather’s People (Turkish: Dedemin İnsanları)
Dilek Yapkuöz Ayatuna for Once Upon a Time in Anatolia (Turkish: Bir Zamanlar Anadolu’da)
Nevin Doğan for Press
Elif Taşçıoğlu for Shadows and Faces (Turkish: Gölgeler ve Suretler)
Natali Yeres for Hair (Turkish: Saç)

Best Documentary Film
Winner: Ecumenopolis: City Without Limits (Turkish: Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir) directed by İmre Azem
Anadolu’nun Son Göçerleri: Sarıkeçililer directed by Yüksel Aksu
An directed by Nazlı Bayram
Bedensiz Ruhlar directed by Sabite Kaya
A Few Brave People (Turkish: Bir Avuç Cesur İnsan) directed by Rüya Köksal
Diren-İş directed by Burak Koçak
Ofsayt directed by Reyan Tuvi
Ölücanlar directed by Murat Özçelik

Best Short Film
Winner: Birgünbirgünbir…Evedegelmişkimseyok directed by Berrak Çolak
Kırmızı Alarm directed by Emre Akay
Pera Berbangê directed by Arin İnan Arslan
Fazla Mesai directed by Gürcan Keltek
Nolya directed by Cem Öztüfekçi

Honorary Awards
Erden Kıral (filmmaker)
Osman Şahin (screenwriter)
Perihan Savaş (actress)

Read less