For a better experience on MUBI, update your browser.

Daffy's Director Cup 2010 Film List

by daffy
Daffy's Director Cup 2010 Film List by daffy
My target is to watch at least 100 films in the director cup! Reached my target! My personal Director’s Cup statistics. (*films I saw for the first time) Match My vote Other contender Result Round 1 3 Hiroshi Shimizu (Children in the Wind)* Werner Herzog (Stroszek) Loss 4 Jacques Tati (Playtime) Joris Ivens (A Tale of the Wind)* Win 9 Hayao Miyazaki (Castle in the Sky) Gérard Courant (Cinématon)* Win 13 Robert Bresson (Diary of a Country Priest) Alan Clarke (Elephant)* Win 21 Satyajit Ray (Distant Thunder)* Carl Theodor Dreyer (Vampyr) Win 24 Eric Rohmer (Pauline at the Beach)* Carlos Reygadas (Silent Light)*… Read more

My target is to watch at least 100 films in the director cup! Reached my target!

My personal Director’s Cup statistics.
(*films I saw for the first time)

Match My vote Other contender Result Round 1 3 Hiroshi Shimizu (Children in the Wind)* Werner Herzog (Stroszek) Loss 4 Jacques Tati (Playtime) Joris Ivens (A Tale of the Wind)* Win 9 Hayao Miyazaki (Castle in the Sky) Gérard Courant (Cinématon)* Win 13 Robert Bresson (Diary of a Country Priest) Alan Clarke (Elephant)* Win 21 Satyajit Ray (Distant Thunder)* Carl Theodor Dreyer (Vampyr) Win 24 Eric Rohmer (Pauline at the Beach)* Carlos Reygadas (Silent Light)* Win 25 Hou Hsiao-hsien (Flowers of Shanghai) Chuck Jones (Robin Hood Daffy)* Win 28 Hirokazu Koreeda (Nobody Knows) Ingmar Bergman (Winter Light) Loss 30 Isao Takahata (Only Yesterday)* Terrence Malick (Days of Heaven) Loss 31 Lee Chang-Dong (Peppermint Candy)* Jim Jarmusch (Stranger Than Paradise) Loss 40 Masaki Kobayashi (Kwaidan) Francois Truffaut (Jules and Jim) Win 58 Dariush Mehrjui (Pear Tree) Michaelangelo Antonioni (La Notte) Loss 59 Johnnie To (The Mission) Raul Ruiz (The Hypothesis of the Stolen Painting)* Loss Round 2 8 Seijun Suzuki (Fighting Elegy) Bill Douglas (My Childhood)* Loss 10 Budd Boetticher (The Bullfighter and the Lady)* Norman McLaren (Neighbours)* Loss 14 Frederick Wiseman (The Last Letter)* Alain Resnais (Last Year at Marienbad) Loss 21 Michaelangelo Antonioni (Le Amiche)* Bela Tarr (Werckmeister Harmonies) Loss 24 Mikio Naruse (Wife, Be Like A Rose)* Max Ophuls (Liebelei)* Win 25 Masumura Yasuzo (Red Angel)* Kobayashi Masaki (Black River)* Win 29 Yoshishige Yoshida (Eros Plus Massacre)* Jacques Tati (Mon Oncle) Win Round 3 5 Victor Sjöström (The Phantom Carriage)* Bill Douglas (My Ain Folk)* Win 13 Masumura Yasuzo (Giants and Toys)* Jean Luc Godard (Every Man For Himself)* Win Round 4 5 Robert Bresson (Mouchette) William Wyler (The Heiress)* Loss


Number of matches I’ve voted on – 23 (18%)
Number of matches my vote has won – 12 (52%)

Voting for the following:
-

Films that i have watched that are not in mubi yet:
CAMERA David Cronenberg

Films that I will most likely be watching
-

New films that I watched during Director’s Cup:

Round 1 (25)
BLACK ICE Stan Brakhage
CHILDREN IN THE WIND Hiroshi Shimizu
CHILDREN OF HIROSHIMA Kaneto Shindo
CINÉMATON Gérard Courant
A CONFUCIAN CONFUSION Edward Yang
DISTANT THUNDER Satyajit Ray
ELEPHANT Alan Clarke
FAREWELL TO THE ARK Shuji Terayama
HEAT-HAZE THEATRE Seijun Suzuki
HOW WANG-FO WAS SAVED René Laloux
THE HYPOTHESIS OF THE STOLEN PAINTING Raúl Ruiz
IO ISLAND Kim Ki-young
KISSES Yasuzo Masumura
MARKETA LAZAROVÁ Frantisek Vlácil
NO DAY OFF Eric Khoo
NOT RECONCILED Jean-Marie Straub
ONLY YESTERDAY Isao Takahata
PAS DE DEUX Norman McLaren
PAULINE AT THE BEACH Eric Rohmer
PEPPERMINT CANDY Lee Chang-dong
RECONSTRUCTION Lucian Pintilie
ROBIN HOOD DAFFY Chuck Jones
SALUT LES CUBAINS Agnès Varda
SILENT LIGHT Carlos Reygadas
A TALE OF THE WIND Joris Ivens

Round 2 (16)
LE AMICHE Michaelangelo Antonioni
BLACK RIVER Kobayashi Masaki
BULLFIGHTER AND THE LADY Budd Boetticher
CAMERA David Cronenberg
CLAIRE’S KNEE Eric Rohmer
EROS PLUS MASSACRE Yoshishige Yoshida
THE LAST LETTER Frederick Wiseman
LIEBELEI Max Ophüls
MY CHILDHOOD Bill Douglas
NEIGHBOURS Norman McLaren
ORIGINS OF THE 21ST CENTURY Jean Luc Godard
PROMISE OF THE FLESH Kim Ki-Young
RED ANGEL Masumura Yasuzo
SWEET MOVIE Dusan Makavejev
TREES WITHOUT LEAVES Shindo Kaneto
WIFE! BE LIKE A ROSE! Naruse Mikio

Round 3 (10)
BEGONE DULL CARE Norman McLaren
THE ENIGMA OF KASPAR HAUSER Werner Herzog
EVERY MAN FOR HIMSELF Jean Luc Godard
GIANTS AND TOYS Masumura Yasuzo
HEROIC PURGATORY Yoshishige Yoshida
MELO Alain Resnais
THE MUSIC ROOM Satyajit Ray
MY AIN FOLK Bill Douglas
THE PHANTOM CARRIAGE Victor Sjöström
THREE Aleksandar Petrović

Round 4 (5)
BLIND BEAST Masumura Yasuzo
COUP D’ETAT Yoshida Yoshigege
THE HEIRESS William Wyler
MOUCHETTE Robert Bresson
THE OUTLAW AND HIS WIFE Victor Sjostrom

Quarter Finals (2)
A STORY WRITTEN WITH WATER Yoshida Yoshigege
THE DEVIL’S TRAP Frantisek Vlácil

Semi Finals (2)
LANCELOT OF THE LAKE Robert Bresson
THE SUSPENDED VOCATION Raul Ruiz

Finals (1)
THE ZERO YEARS Nikos Nikolaidis

The list below is roughly in order of preference.

Read less