For a better experience on MUBI, update your browser.

Personal Discoveries of the 2011 Director's Cup

by Duncan Gray
Personal Discoveries of the 2011 Director's Cup by Duncan Gray
It’s started! Here’s a running list of my favorite films that the Director’s Cup got me to see for the first time—2011 edition. My voting record… (Winner listed first, my pick in bold) ROUND 1 Film ist. 1-6 (Gustav Deutsch) vs. They Live (John Carpenter) The Story of the Late Chrysanthemums (Kenji Mizoguchi) vs. True Heart Susie (D.W. Griffith) Il posto (Ermanno Olmi) vs. Henry Fool (Hal Hartley) The Red and the White (Miklos Jansco) vs. Soldier of Orange (Paul Verhoeven) Safe (Todd Haynes) vs. The Cloud-Capped Star (Ritwik Ghatak) Sunrise: A Song of Two Humans (F.W. Murnau) vs. Berta’s Motives (José Luis Guerín) An American Werewolf in… Read more

It’s started!

Here’s a running list of my favorite films that the Director’s Cup got me to see for the first time—2011 edition.

My voting record…

(Winner listed first, my pick in bold)

ROUND 1
Film ist. 1-6 (Gustav Deutsch) vs. They Live (John Carpenter)
The Story of the Late Chrysanthemums (Kenji Mizoguchi) vs. True Heart Susie (D.W. Griffith)
Il posto (Ermanno Olmi) vs. Henry Fool (Hal Hartley)
The Red and the White (Miklos Jansco) vs. Soldier of Orange (Paul Verhoeven)
Safe (Todd Haynes) vs. The Cloud-Capped Star (Ritwik Ghatak)
Sunrise: A Song of Two Humans (F.W. Murnau) vs. Berta’s Motives (José Luis Guerín)
An American Werewolf in London (John Landis) vs. Hôtel du Nord (Marcel Carné)
Clouds of May (Nuri Bilge Ceylan) vs. Spare Bed-Room (Frans Zwartjes)
Outcast of the Islands (Carol Reed) vs. Mandabi (Ousmane Sembene)
Mother and Son (Aleksandr Sokurov) vs. Matador (Pedro Almodóvar)
A Sixth Part of the World (Dziga Vertov) vs. The Leopard Man (Jacques Tourneur)
Warsaw Bridge (Pere Portabella) vs. The Pawnbroker (Sidney Lumet)

ROUND 2
Film Ist. 7-12 (Gustav Deutsch) vs. The Musketeers of Pig Alley (D.W. Griffith)
The Circle (Jafar Panahi) vs. Superstar: The Karen Carpenter Story (Todd Haynes)
Audition (Frans Zwartjes) vs. Sans Titre (Leos Carax)
Odd Man Out (Carol Reed) vs. Of Time and the City (Terence Davies)
Russian Ark (Aleksandr Sokurov) vs. The Flame and the Arrow (Jacques Tourneur)
Women on the Verge of a Nervous Breakdown (Pedro Almodóvar) vs. The Eleventh (Dziga Vertov)
McCabe & Mrs. Miller (Robert Altman) vs. Assassination (Masahiro Shinoda)

ROUND 3
The Last Laugh (F.W. Murnau) vs. Tristram Shandy: A Cock and Bull Story (Michael Winterbottom)
Unas fotos en la ciudad de Silvia (José Luis Guerín) vs. Dajang Soembi (Edwin)
Halloween (John Carpenter) vs. The Sands of Dee (D.W. Griffith)
Street of Shame (Kenji Mizoguchi) vs. Film ist. a girl & a gun (Gustav Deutsch)
The Dancing Hawk (Grzegorz Królikiewicz) vs. The Round Up (Miklos Jancsó)
Reminiscences of a Journey to Lithuania (Jonas Mekas) vs. I’m Not There. (Todd Haynes)
Ajantrik (Ritwik Ghatak) vs. The Mirror (Jafar Panahi)
The Fire Within (Louis Malle) vs. Slasher (John Landis)
Ratcatcher (Lynne Ramsay) vs. Häxan (Benjamin Christensen)
Nightfall (Jacques Tourneur) vs. The Flower of My Secret (Pedro Almodóvar)
The Secret Glory (Richard Stanley) vs. Nashville (Robert Altman)

ROUND 4
Group A – My Votes…
1. The Tree of Wooden Clogs (Ermanno Olmi) +3
2. Sansho the Bailiff (Kenji Mizoguchi) +2
3. Twenty Days Without War (Aleksei Geman) +1
4. Tabu: A Story of the South Seas (F.W. Murnau) +0

Group A – The Final Outcome
1. Sansho the Bailiff (Kenji Mizoguchi) – 56
2. The Tree of Wooden Clogs (Ermanno Olmi) – 40
3. Twenty Days Without War (Aleksei German) – 22
4. Tabu: A Story of the South Seas (F.W. Murnau) – 20

Group B – My Votes…
N/A

Group B – The Final Outcome
1. The Testament of Dr. Mabuse (Fritz Lang) – 46
2. A River Called Titash (Ritwik Ghatak) – 35
3. Small Deaths (Lynne Ramsay) – 23
4. Precursor (Grzegorz Królikiewicz) – 16

Group C – My Votes…
1. The Third Man (Carol Reed) +3
2. Man With a Movie Camera (Dziga Vertov) +2
3. Distant (Nuri Bilge Ceylan) +1
4. The Adventures of Robinson Crusoe (Luis Bunuel) +0

Group C – The Final Outcome
1. Man With a Movie Camera (Dziga Vertov) – 63
2. The Third Man (Carol Reed) – 56
3. Distant (Nuri Bilge Ceylan) – 41
4. The Adventures of Robinson Crusoe (Luis Buñuel) – 20

Group D – My Votes…
1. Silvestre (João César Monteiro) +3
2. The Silence Before Bach (Pere Portabella) +2
3. Hardware (Richard Stanley) +1
4. Womb (Benedek Fliegauf) +0

Group D – The Final Outcome
1. Silvestre (João César Monteiro) – 42
2. The Silence Before Bach (Pere Portabella) – 39
3. Hardware (Richard Stanley) – 24
4. Womb (Benedek Fliegauf) – 15

THE SEMIFINALS
Hovering Over the Water (João César Monteiro) vs. Kino Eye (Dziga Vertov)

THE FINALS
João César Monteiro vs. Kenji Mizoguchi

Read less