For a better experience on MUBI, update your browser.

Nilai & Ulasan

 1. Aardsy's rating of the film 10 to 11

  Say my full name all the time.

 2. Ümit's rating of the film 10 to 11

  Nejat İşler kapıcı rolü için çok iyi olmuş, hatta gerçek hayatta da kapıcılık yapmasını öneririm. Daha itici az oyuncu gördüm.

 3. yasemin oksay's rating of the film 10 to 11

  Mithat Amcam gel bize taşın.

 4. Esra Demirel's rating of the film 10 to 11

  Normların dışında yaşayanlar sadece filtrelerde, ekranlarda ya da uzaklarda değiller. Üst kat komşunuz olabilirler. Asıl mesele normların dışında yaşayıp yaşamamak mı yoksa normları hayatın içinde mi dışında mı kabul etmemiz? Çünkü bu insanlara nasıl davrandığımızı irdeleyen gerçek sorular bunlar olacak. Toplum olarak yeninin ve farklının dostu mu düşmanı mıyız?

 5. Aran's rating of the film 10 to 11

  This is a cinematic version of her 2002 documentary, The Collector. Pelin Esmer has done a great job of grabbing her uncle's story and turn it to an art piece that reflects lots of socioeconomic issues of contemporary Turkey.

 6. binevitugce's rating of the film 10 to 11

  Pelin Esmer'in sade anlatımı, kurgu ekibinin ve oyuncuların mükemmelliği... Birçok insan, Mithat Esmer'i huysuz bir ihtiyar olarak zihninde çizmiş. Mithat bey huysuz değil, gerçek bir koleksiyoncu. Onu, kendi gözünüzden bir yere oturmağa çalıştığınızda anlaşılmaz olabiliyor yaptıkları ama aslında tam da olması gerektiği gibi; kendisi, evi, koleksiyonu... Ne de olsa ''Güzel bir makina, her şeyi sadakatle kaydeder.''

 7. muratiseri1's rating of the film 10 to 11

  Mithat Bey’in “Koleksiyon satılmaz.” fikrine rağmen Ali’nin objeleri sadece para olarak görmesi ve bir yandan da bunu hasta kızına rahat ettirecek yaşamı tahsis etme amacıyla yapması müthiş bir sosyolojik inceleme olmuş. Böylesine sade bir anlatım ve duru oyunculuk bir araya gelince ise filmden alınan keyif paha biçilmez olmuş. Sonun en başından belli olmasına rağmen izlettirmesi ise bütüne kazandırılan bir başarı.

 8. Sinan's rating of the film 10 to 11

  Koleksiyoncuyu beğenerek izleyen birisi olarak zengin oyuncu kadrosuyla 11'e 10 kala daha bi hoşuma gitti, samimi ve doğal karakterleriyle size çok tanıdık gelecek konusuyla sizi hüzünlendirecek bir yapım, böyle giderse Pelin Esmer yapımlarının tamamını izleyeceğim.

 9. leylapekcan's rating of the film 10 to 11

  Abartılı hiç bır şey yok,! Güzel oynanmış sade ve tabıı , o yüzden çok beğendim,...

 10. esgryln's rating of the film 10 to 11

 11. Baybora's rating of the film 10 to 11

  önce koleksiyoncu izlenmeli. nasıl geçtiği anlaşılmayan iki saat.

 12. mfurkanergin's rating of the film 10 to 11

  Çok sade ama çok anlamlı sahneler. Mithat Amcanın yaşına rağmen dik duruşu ve huysuzluğu.Koleksiyon ürünleri entelektüel Mithat Amca için paha biçilmezken kapıcı Ali için sadece paradan ibaret olması kültür farkını gözler önüne seriyor. Filme adını veren son sahnede diyecek söz kalmıyor. Özetle: On tanesine sahipken on birinciyi arayan, on birinciyi bulduğunda on tanesinden olan bir koleksiyoncunun hikayesi.

 13. Başak Evci's rating of the film 10 to 11

  Mis gibi İstanbul'un güzelim manzaraları...Ali'ye çok kızdım ama biraz da hak verdim.Ruhum her ne kadar minimalist olsa da Mithat amca gibi bi tanıdığım olmasını isterdim.Kim bilir ne anılar biriktirmiştir koleksiyonunda.Keşfetmesi çok keyifli olurdu.

 14. Zeynep Esmez's rating of the film 10 to 11

  Pelin Esmer'in renk kullanımını bu filmde çok sevdim. Walter Benjamin'in flaneur kavramını sık sık aklıma getiren bir karakter olduğu için Mithat Bey'i de çok sevdim. Sadece Nejat İşler'in kapıcı rolünde olmasının, hikayedeki gerçekliği kırdığını düşünüyorum. Film genel olarak güzeldi yinede bende etkisi çok kalıcı olmadı...

 15. Burak Küçükçerçi's rating of the film 10 to 11

  Geçmişe takıntılı koleksiyoner Mithat Amca’nın hikayesi bir Sevgi Soysal ya da Orhan Pamuk romanına benziyor. İstanbul’u yeniden görmek nereden baksan iyi bir felaket.

 16. koraydiyebirisi's rating of the film 10 to 11

  Uzun zaman önce izlemiştim ama hafızamda yerini koruyor hala.

 17. Devrim Şavlı's rating of the film 10 to 11

  Çevresindeki insanlar tarafından kuşatılmış, azar azar sömürülen müntebih bir entellektüel olan Mithad Bey'in mücadelesi etrafında inşa edilmiş bir anlatı "11'e 10 kala." Film mekanı ve zamanı algılayış biçimlerimizdeki farklılıkları sınıfsal bir bakış açısı ile yorumluyor.

 18. Cem's rating of the film 10 to 11

  İstanbul manzaraları harikaydı. Apartman kültürü de çok güzel yansıtılmış, sanki sadece Mithat karakteri değil, tüm karakterler kendi hayatlarını oynuyorlar gibiydi. Ayrıca Suç ve Ceza romanının türk uyarlaması gibiydi.

 19. özgür's rating of the film 10 to 11

  Çok başarılı bir film. Kamera yok olmuş. İlk filminde bunu başarmak her yönetmene nasip olmaz. Ve bu çok önemli bir etkendir filmin başarısı için. Kamera ne kadar yoksa, izleyici o kadar içine girer filmin. Sanki kamerayla yer değiştirmiştir. Pelin Hanım işte bunu çok iyi başarmış. Basit ancak güçlü anlatım, kapıcının ironik dönüşümü ve magnetolu fenerin hafızalara kazınan sesi. Mükemmel bir kapanış ve son. Bravo.

 20. Ayşe Nur Genç's rating of the film 10 to 11

  kalbim kırık devam ediyorum

 21. Bora's rating of the film 10 to 11

  Kastlaştırılmış bir toplum, bahsettikleri tabakanın altında kaldığına inandıkları insanlar-insan bile sayılmayanlar hatta- ve bir koleksiyoncu. Ranta karşı var gücüyle direndi Mithat Amca, tutunacak dalı da koptu ama sonunda.

 22. Nezihe's rating of the film 10 to 11

  Mithat Bey, Ali'ye koleksiyonunu tamamlamak için işlerini gördürürken, farkında olmadan ona İstanbul'u sunmuştu.Reşat Ekrem Koçu'nun İstanbul Ansiklopedisi'nde sıradan insanların tarihini ortaya koyması gibi, Mithat Bey'in koleksiyonu da önemsemediğimiz düne, Ali'nin hayatı da içimizdeki Alilere dair kayıtlardı ve tıpkı Reşat Ekrem'in çalışmalarını tamamlayamadığı ansiklopedisi gibi koleksiyon da tamamlanamadı..

 23. Yılmaz Kilim's rating of the film 10 to 11

  Koleksiyoncu belgeselini seyrettikten sonra 11’e 10 Kala’da tekrar Mithat Beyi seyretmeye gerek olmadığını düşünmüştüm ama merakıma yenik düştüm. Sonrasında ise Mithat Beyin etrafında anlatılan hikayenin başka yönlerini de keşfettim.

 24. marcel marx's rating of the film 10 to 11

  "Did it record everything?"

← Previous 1