For a better experience on MUBI, update your browser.

Best of 2016

by Kilgore Trout
Still need to see: Toni Erdmann, Nocturama, The Illinois Parables, Homeland: Iraq Year Zero, Fireworks Wednesday, Kaili Blues, Paterson, Evolution, Hyper Normalisation, Further Beyond, Kate Plays Christine, The Other Side, Staying Vertical, I Am Not Your Negro, Aquarius, Right Now, Wrong Then, Indignation, Peggy and Fred in Hell, Demon, I, Daniel Blake, Flag Without a Country, Kekszakallu, The Prison in Twelve Landscapes, Sunset Song, A Bigger Splash, Kubo and the Two Strings, The Edge of Seventeen, among others. BEST FILM 1.) Moonlight (Barry Jenkins) 2.) Manchester by the Sea (Kenneth Lonergan) 3.) La La Land (Damien Chazelle) 4.) The… Read more

Still need to see: Toni Erdmann, Nocturama, The Illinois Parables, Homeland: Iraq Year Zero, Fireworks Wednesday, Kaili Blues, Paterson, Evolution, Hyper Normalisation, Further Beyond, Kate Plays Christine, The Other Side, Staying Vertical, I Am Not Your Negro, Aquarius, Right Now, Wrong Then, Indignation, Peggy and Fred in Hell, Demon, I, Daniel Blake, Flag Without a Country, Kekszakallu, The Prison in Twelve Landscapes, Sunset Song, A Bigger Splash, Kubo and the Two Strings, The Edge of Seventeen, among others.

BEST FILM
1.) Moonlight (Barry Jenkins)
2.) Manchester by the Sea (Kenneth Lonergan)
3.) La La Land (Damien Chazelle)
4.) The Lobster (Yorgos Lanthimos)
5.) Homo Sapiens (Nikolaus Geyrhalter)
6.) Shin Godzilla (Hideaki Anno & Shinji Higuchi)
7.) Cemetery of Splendour (Apichatpong Weerasethakul)
8.) Jackie (Pablo Larrain)
9.) Thunder Road (Jim Cummings)
10.) Weiner (Josh Kriegman & Elyse Steinberg)
11.) O.J.: Made in America (Ezra Edelman)
12.) Silence (Martin Scorsese)
13.) Voyage of Time: The IMAX Experience (Terrence Malick)
14.) Do Not Resist (Craig Atkinson)
15.) 20th Century Women (Mike Mills)
16.) Krisha (Trey Edward Shults)
17.) Green Room (Jeremy Saulnier)
18.) Love & Friendship (Whit Stillman)
19.) Don’t Think Twice (Mike Birbiglia)
20.) Everything Will Be Okay (Patrick Vollrath)
21.) Under the Shadow (Babak Anvari)
22.) 13th (Ava DuVernay)
23.) Dheepan (Jacques Audiard)
24.) The Fits (Anna Rose Holmer)
25.) In Transit (Albert Maysles & Lynn True & David Usui & Nelson Walker III & Benjamin Wu)

Honorable mention: Cameraperson, Arrival, Hail, Caesar!, Swiss Army Man, How Was Your Day?, Certain Women, Snowden, The Witch, Midnight Special, Tower, Lo and Behold: Reveries of the Connected World, Rogue One: A Star Wars Story, The White Helmets, Zero Days, Author: The JT Leroy Story, Cafe Society, Elle, Loving, The Trust, Demolition, Requiem for an American Dream, Killer, Orange Sunshine, The Invitation, Hunter Gatherer, Day One, Trump Rally

BEST DIRECTOR
1.) Damien Chazelle -La La Land
2.) Barry Jenkins -Moonlight
3.) Hideaki Anno & Shinji Higuchi -Shin Godzilla
4.) Martin Scorsese -Silence
5.) Apichatpong Weerasethakul -Cemetery of Splendour
6.) Pablo Larrain -Jackie
7.) Yorgos Lanthimos -The Lobster
8.) Anna Rose Holmer -The Fits
9.) Park Chan-Wook -The Handmaiden
10.) Mike Mills -20th Century Women

BEST ACTOR
1.) Casey Affleck -Manchester by the Sea
2.) Jesuthasan Antonythasan -Dheepan
3.) Ryan Gosling -La La Land & The Nice Guys
4.) Denzel Washington -Fences
5.) Jake Gyllenhaal -Demolition & Nocturnal Animals
6.) Andre Royo -Hunter Gatherer
7.) Andrew Garfield -Silence
8.) Paul Dano -Swiss Army Man
9.) Colin Farrell -The Lobster
10.) Joseph Gordon-Levitt -Snowden

BEST ACTRESS
1.) Natalie Portman -Jackie
2.) Isabelle Huppert -Elle
3.) Emma Stone -La La Land
4.) Krisha Fairchild -Krisha
5.) Kalieaswari Srinivasan -Dheepan
6.) Viola Davis -Fences
7.) Jenjira Pongpas -Cemetery of Splendour
8.) Amy Adams -Arrival & Nocturnal Animals
9.) Narges Rashidi -Under the Shadow
10.) Kate Beckinsale -Love & Friendship

BEST SUPPORTING ACTOR
1.) Mahershala Ali -Moonlight
2.) Alex Hibbert -Moonlight
3.) Lucas Hedges -Manchester by the Sea
4.) Jim Cummings -Thunder Road
5.) Alden Ehrenrich -Hail, Caesar!
6.) Tom Bennett -Love & Friendship
7.) Tadanobu Asano -Silence
8.) Trevante Rhodes -Moonlight
9.) Michael Shannon -Nocturnal Animals
10.) Jared Harris -Certain Women

BEST SUPPORTING ACTRESS
1.) Lily Gladstone -Certain Women
2.) Kristen Stewart -Cafe Society & Certain Women
3.) Michelle Williams -Manchester by the Sea
4.) Greta Gerwig -20th Century Women
5.) Jarinpattra Rueangram -Cemetery of Splendour
6.) Gillian Jacobs -Don’t Think Twice
7.) Claudine Vinasithamby -Dheepan
8.) Cate Blanchett -Knight of Cups
9.) Rachel Weisz -The Lobster
10.) Elle Fanning -20th Century Women

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
1.) Yorgos Lanthimos & Efthimis Filippou-The Lobster
2.) Kenneth Longergan -Manchester by the Sea
3.) Mike Mills -20th Century Women
4.) Apichatpong Weerasethakul -Cemetery of Splendour
5.) Mike Birbiglia -Don’t Think Twice
6.) Damien Chazelle -La La Land
7.) Joel & Ethan Coen -Hail, Caesar!
8.) Jeremy Saulnier -Green Room
9.) Dan Kwan & Daniel Schienert -Swiss Army Man
10.) Jeff Nichols -Midnight Special

BEST ADAPTED SCREENPLAY
1.) Barry Jenkins -Moonlight
2.) Hideaki Anno -Shin Godzilla
3.) Whit Stillman -Love & Friendship
4.) Kelly Reichardt -Certain Women
5.) Kieran Fitzgerald & Oliver Stone -Snowden
6.) Eric Heisserer -Arrival
7.) David Birke -Elle
8.) Jay Cocks & Martin Scorsese -Silence
9.) Park Chan-Wook & Chung Seo-Kyung -The Handmaiden
10.) Bryan Sipe -Demolition

BEST CINEMATOGRAPHY
1.) Linus Sandgren -La La Land
2.) Rodrigo Prieto -Silence
3.) Paul Atkins -Voyage of Time: The IMAX Experience
4.) Nikolaus Geyrhalter -Homo Sapiens
5.) James Laxton -Moonlight
6.) Diego Garcia -Cemetery of Splendour
7.) Drew Daniels -Krisha
8.) Vittorio Storaro -Cafe Society
9.) Chung Chung-hoon -The Handmaiden
10.) Peter Suschitzky -Tale of Tales

BEST EDITING
1.) Hideaki Anno & Atsuki Sato -Shin Godzilla
2.) Bret Granato, Maya Mumma, & Ben Sozanski -O.J.: Made in America
3.) Tom Cross -La La Land
4.) Sebastian Sepulveda -Jackie
5.) Nat Sanders & Joe McMillan -Moonlight
6.) Nels Bangerter -Cameraperson
7.) Thelma Schoonmaker -Silence
8.) Julia Bloch -Green Room
9.) Eli B. Despres -Weiner
10.) Jay M. Glen -Demolition

BEST PRODUCTION DESIGN
1.) David Wasco -La La Land
2.) Seong-hie Rye -The Handmaiden
3.) Jess Gonchor -Hail, Caesar!
4.) Santo Loquasto -Cafe Society
5.) Pichan Muangduang -Cemetery of Splendour
6.) Jean Rabasse -Jackie
7.) Dante Ferreti -Silence
8.) Tom Obed -Hunter Gatherer
9.) Dimitri Capuani -Tale of Tales
10.) Jacqueline Abrahams -The Lobster

BEST SOUND DESIGN
1.) Chris Foster & Gillian Arthur -The Fits
2.) Adam Stein, Christopher Guglick, Jason Perreira, & Robert Turi -The Witch
3.) David Miranda, Vincent Cosson, & Jean-Paul Mugel -Jackie
4.) Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou, Andy Nelson, & Steven Morrow -La La Land
5.) David Acord, David Parker, & Christopher Scarabosio -Rogue One: A Star Wars Story
6.) Roland Vajs, Bob Chefalas, & Paul H. Maristas -Green Room
7.) Florian Kindlinger, Peter Kutin, & Alexander Koller -Homo Sapiens
8.) Jonathan Miller, Jonathan Wales, & Csaba Major -Don’t Breathe
9.) Luc Boudrias, Bernard Strobl, & Claudia La Haye -Arrival
10.) Richard Hocks -Cemetery of Splendour

BEST ORIGINAL MUSIC

1.) Nicholas Brittell -Moonlight
2.) Justin Hurwitz -La La Land
3.) David Wingo -Midnight Special
4.) Daniel Bensi & Saunder Juriaans -The Fits & Last Days in the Desert
5.) Brian McOmber -Krisha
6.) Jo Yeong-Wook -The Handmaiden
7.) Johann Johannsson -Arrival
8.) Roger Neill -20th Century Women
9.) Andy Hull & Robert McDowell -Swiss Army Man
10.) Abel Korzeniowski -Nocturnal Animals

BEST DOCUMENTARY
1.) Homo Sapiens (Nikolaus Geyrhalter)
2.) Weiner (Josh Kriegman & Elyse Steinberg)
3.) O.J.: Made in America (Ezra Edelman)
4.) Voyage of Time: The IMAX Experience (Terrence Malick)
5.) Do Not Resist (Craig Atkinson)
6.) 13th (Ava DuVernay)
7.) In Transit (Albert Maysles & Lynn True & David Usui & Nelson Walker III & Benjamin Wu)
8.) Cameraperson (Kirsten Johnson)
9.) Tower (Keith Maitland)
10.) Lo and Behold: Reveries of the Connected World (Werner Herzog)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
1.) Shin Godzilla (Hideaki Anno & Shinji Higuchi)
2.) Cemetery of Splendour (Apichatpong Weerasethakul)
3.) Under the Shadow (Babak Anvari)
4.) Everything Will Be Okay (Patrick Vollrath)
5.) Dheepan (Jacques Audiard)
6.) The White Helmets (Orlando von Einseidel)
7.) Elle (Paul Verhoeven)
8.) Shok (Jamie Donoghue)
9.) Homeful Bliss (Jan Van Dyck)
10.) Ave Maria (Basil Khalil)

BEST ANIMATED FILM (merely by default, don’t care for any of them – need to see Kubo)
1.) Kung Fu Panda 3
2.) Sausage Party
3.) Zootopia
4.) Finding Dory

BEST SHORT FILM
1.) Thunder Road (Jim Cummings)
2.) Pleasantville: Black and White Vs. Color (Kentucker Audley)
3.) Everything Will Be Okay (Patrick Vollrath)
4.) How Was Your Day? (Damien O’Donnell)
5.) Day One (Henry Hughes)
6.) Killer (Matt Kazman)
7.) Shok (Jamie Donoghue)
8.) Homeful Bliss (Jan Van Dyck)
9.) Trump Rally (Sean Dunne)
10.) Good Luck with the Wall (Josh Begley)

Read less