For a better experience on MUBI, update your browser.

FILM OF THE YEAR (1930-2011)

by Tom JF
FILM OF THE YEAR (1930-2011) by Tom JF
My favourite film of the year (and the runner up) from 1930 to present day. Expect this list to change as more classics are discovered. Animal Crackers (1930) 1930 Animal Crackers (Heerman, V) runner up: Brats (Parrott, J) 1931 M (Lang, F) runner up: Dr Jekyll & Mr Hyde (Mamoulian, R) 1932 Scarface (Hawks, H) runner up: The Old Dark House (Whale, J) 1933 King Kong (Cooper, M & Schoedsack, E) runner up: Island of Lost Souls (Kenton, E) 1934 The Thin Man (Van Dyke, WS) runner up: It Happened One Night (Capra, F) 1935 The 39 Steps (Hitchcock, A) runner up: Bride of Frankenstein… Read more

My favourite film of the year (and the runner up) from 1930 to present day. Expect this list to change as more classics are discovered.

Animal Crackers (1930)

1930 Animal Crackers (Heerman, V)
runner up: Brats (Parrott, J)
1931 M (Lang, F)
runner up: Dr Jekyll & Mr Hyde (Mamoulian, R)
1932 Scarface (Hawks, H)
runner up: The Old Dark House (Whale, J)
1933 King Kong (Cooper, M & Schoedsack, E)
runner up: Island of Lost Souls (Kenton, E)
1934 The Thin Man (Van Dyke, WS)
runner up: It Happened One Night (Capra, F)
1935 The 39 Steps (Hitchcock, A)
runner up: Bride of Frankenstein (Whale, J)
1936 Modern Times (Chaplin, C)
runner up: My Man Godfrey (La Cava, G)
1937 Make Way for Tomorrow (McCarey, L)
runner up: Way Out West (Horne JW)
1938 The Adventures of Robin Hood (Curtiz, M)
runner up: Angels with Dirty Faces (Curtiz, M)
1939 The Wizard of Oz (Fleming, V, LeRoy, M & Vidor, K)
runner up: Stagecoach (Ford, J)

The Maltese Falcon (1941)

1940 His Girl Friday (Hawks, H)
runner up: Stranger on the Third Floor (Ingster, B)
1941 The Maltese Falcon (Huston, J)
runner up: Citizen Kane (Welles, O)
1942 Cat People (Tourneur, J)
runner up: Casablanca (Curtiz, M)
1943 Shadow of a Doubt (Hitchcock, A)
runner up: The Leopard Man (Tourneur, J)
1944 Farewell, My Lovely (Dmytryk, E)
runner up: To Have and Have Not (Hawks, H)
1945 Rome, Open City (Rossellini, R)
runner up: Detour (Ulmer, E)
1946 A Matter of Life and Death (Powell, M & Pressburger, E)
runner up: My Darling Clementine (Ford, J)
1947 The Ghost and Mrs Muir (Mankiewicz, J)
runner up: Odd Man Out (Reed, C)
1948 The Treasure of Sierra Madre (Huston, J)
runner up: Fallen Idol (Reed, C)
1949 The Third Man (Reed, C)
runner up: White Heat (Walsh, R)

Ikiru (1952)

1950 Rashomon (Kurosawa, A)
runner up:In A Lonely Place (Ray, N)
1951 The Thing From Another World (Nyby, C)
runner up: The African Queen (Huston, J)
1952 Ikiru (Kurosawa, A)
runner up: Flavour of Green Tea Over Rice (Ozu, Y)
1953 The Wages of Fear (Clouzot, H)
runner up: Tokyo Story (Ozu, Y)
1954 The Seven Samurai (Kurosawa, A)
runner up: Rear Window (Hitchcock, A)
1955 Night of the Hunter (Laughton, C)
runner up: Kiss Me Deadly (Aldrich, R)
1956 Invasion of the Body Snatchers (Siegel, D)
runner up: The Searchers (Ford, J)
1957 Throne of Blood (Kurosawa, A)
runner up: The Sweet Smell of Success (Mackendrick, A)
1958 Touch of Evil (Welles, O)
runner up: Mon Oncle (Tati, J)
1959 Rio Bravo (Hawks, H)
runner up: North by Northwest (Hitchcock, A)

Le Samourai (1967)

1960 Psycho (Hitchcock, A)
runner up: Peeping Tom (Powell, M)
1961 Yojimbo (Kurosawa, A)
runner up: The Innocents (Clayton, J)
1962 Carnival of Souls (Harvey, H)
runner up: Panic in Year Zero (Milland, R)
1963 High and Low (Kurosawa, A)
runner up: The Birds (Hitchcock, A)
1964 Onibaba (Shindo, K)
runner up: Kwaidan (Kobayashi, M)
1965 Repulsion (Polanski, R)
runner up: For a Few Dollars More (Leone, S)
1966 The Good, the Bad and the Ugly (Leone, S)
runner up: The Naked Prey (Wilde, C)
1967 Le Samourai (Melville, J)
runner up: Playtime (Tati, J)
1968 Night of the Living Dead (Romero, G)
runner up: Witchfinder General (Reeves, M)
1969 The Wild Bunch (Peckinpah, S)
runner up: Midnight Cowboy (Schlesinger, J)

Dawn of the Dead (1978)

1970 The Honeymoon Killers (Kastle, L)
runner up: The Bird with the Crystal Plummage (Argento, D)
1971 The French Connection (Friedkin, W)
runner up: Straw Dogs (Peckinpah, S)
1972 Aguirre The Wrath of God (Herzog, W)
runner up: The Harder They Come (Henzell, P)
1973 Don’t Look Now (Roeg, N)
runner up: The Long Goodbye (Altman, R)
1974 The Conversation (Coppola, F)
runner up: The Enigma of Kaspar Hauser (Herzog, W)
1975 Jaws (Spielberg, S)
runner up: Dog Day Afternoon (Lumet, S)
1976 Assault on Precinct 13 (Carpenter, J)
runner up: Taxi Driver (Scorsese, M)
1977 Close Encounters of the Third Kind (Spielberg, S)
runner up: Martin (Romero, G)
1978 Dawn of the Dead (Romero, G)
runner up: Halloween (Carpenter, J)
1979 Mad Max (Miller, G)
runner up: Apocalypse Now (Coppola, F)

Blade Runner (1982)

1980 Bad Timing (Roeg, N)
runner up: Raging Bull (Scorcese, M)
1981 Raiders of the Lost Ark (Spielberg, S)
runner up: Mad Max 2 (Miller, G)
1982 Blade Runner (Scott, R) & The Thing (Carpenter, J)
runner up: First Blood (Kotcheff, T)
1983 Videodrome (Cronenberg, D)
runner up: Trading Places (Landis, J)
1984 Ghostbusters (Reitman, I)
runner up: Repo Man (Cox, A)
1985 RAN (Kurosawa, A)
runner up: After Hours (Scorsese, M)
1986 The Fly (Cronenberg, D)
runner up: Blue Velvet (Lynch, D)
1987 Robocop (Verhoven, P)
runner up: Planes, Trains & Automobiles (Hughes, J)
1988 Die Hard (McTiernan, J)
runner up: They Live (Carpenter, J)
1989 Mystery Train (Jarmusch, J)
runner up: Do the Right Thing (Lee, S)

Chungking Express (1994)

1990 Miller’s Crossing (Coen J)
runner up: King of New York (Ferrara, A)
1991 Highway Patrolman (Cox, A)
runner up: The Fisher King (Gilliam, T)
1992 Hard Boiled (Woo, J)
runner up: One False Move (Franklin, C)
1993 Groundhog Day (Ramis, H)
runner up: Matinee (Dante, J)
1994 Chungking Express (Kar-Wai, W)
runner up: Ed Wood (Burton, T)
1995 Heat (Mann, M)
runner up: Toy Story (Lasseter, J)
1996 Fargo (Coen, J)
runner up: Bottle Rocket (Anderson, W)
1997 Lost Highway (Lynch, D)
runner up; Hana-Bi (Kitano, T)
1998 The Big Lebowski (Coen, J)
runner up: Three Buisnessmen (Cox, A)
1999 Ghost Dog: Way of the Samurai (Jarmusch, J)
runner up: The Matrix (Wachowski, L & Wachowski, A)

The Dark Knight (2008)

2000 Memento (Nolan, C)
runner up: O Brother Where art Thou? (Coen, E)
2001 Heist (Mamet, D)
runner up: The Pledge (Penn, S)
2002 Punch Drunk Love (Anderson, P)
runner up: Bubba Ho-Tep (Coscarelli, D)
2003 Hulk (Lee, A)
runner up: American Splendor (Berman, S & Pulcini, R)
2004 Sideways (Payne, A)
runner up: Kung Fu Hustle (Chow, S)
2005 The Three Burials of Melquiardes Estrada (Jones, T)
runner up: A History of Violence (Cronenberg, D)
2006 Borat – Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (Charles, L)
runner up: Apocalypto (Gibson, M)
2007 No Country for Old Men (Coen J & Coen E)
runner up: The Mist (Darabont, F)
2008 The Dark Knight (Nolan, C)
runner up: Iron Man (Favreau, J)
2009 The Road (Hillcoat, J)
runner up: Up (Docter, P & Peterson, B)

Toy Story 3 (2010)

2010 Toy Story 3 (Unkrich, L)
runner up: Inception (Nolan, C)
2011 Tinker, Tailor, Soldier, Spy (Alfredson, T)

Read less