For a better experience on MUBI, update your browser.

Venice 2018. Lineup

The programme for the 2018 Venice Film Festival has been unveiled, and includes new films from Tsai Ming-liang and Frederick Wiseman.
Non-Fiction
The programme for the 2018 edition of the Venice Film Festival has been unveiled, and includes new films from Tsai Ming-liang, Frederick Wiseman, Sergei Loznitsa, Olivier Assayas, the Coen Brothers, and many more.
COMPETITION
First Man (Damien Chazelle)
The Mountain (Rick Alverson)
Non-Fiction (Olivier Assayas)
The Sisters Brothers (Jacques Audiard)
The Ballad of Buster Scruggs (Ethan Coen, Joel Coen)
Vox Lux (Brady Corbet)
Roma (Alfonso Cuarón)
22 July (Paul Greengrass)
Suspiria (Luca Guadagnino)
Werk ohne autor (Florian Henckel von Donnersmarck)
The Nightingale (Jennifer Kent)
The Favourite (Yorgos Lanthimos)
Peterloo (Mike Leigh)
Capri-revolution (Mario Martone)
What You Gonna Do When the World's On Fire? (Roberto Minervini)
Sunset (László Nemes)
Frères ennemis (David Oeloffen)
Where Life is Born (Carlos Reygadas)
At Eternity's Gate (Julian Schnabel)
Acusada (Gonzalo Tobal)
Killing (Shinya Tsukamoto)
OUT OF COMPETITION
Features
The Other Side of the Wind (Orson Welles)
They'll Love Me When I'm Dead (Morgan Neville)
L'amica geniale (Saverio Costanzo)
Il diario di angela - noi due cineasti (Yervant Gianikian)
Una storia senza nome (Roberto Andò)
Les estivants (Valeria Bruni Tedeschi)
A Star is Born (Bradley Cooper)
Mi obra maestra (Gastoón Duprat)
A Tramway in Jerusalem (Amos Gitai)
Un peuple et son roi (Pierre Schoeller)
La Quietud (Pablo Trapero)
Dragged Across Concrete (S. Craig Zahler)
Shadow (Zhang Yimou)
Documentaries
A Letter to a Friend in Gaza (Amos Gitai)
Aquarela (Victor Kossakovsky)
El pepe, una vida suprema (Emir Kusturica)
Process (Sergei Loznitsa)
Carmine Street Guitars (Ron Mann)
Isis, Tomorrow. The Lost Souls of Mosul. (Francesca Mannocchi, Alessio Romenzi)
American Dharma (Errol Morris)
Introduzione all'oscuro (Gastón Solnicki)
1938 diversi (Giorgio Treves)
Your Face (Tsai Ming-liang)
Monrovia, Indiana (Frederick Wiseman)
ORIZZONTI
Manta Ray (Phuttiphong Aroonpheng)
Soni (Ivan Ayr)
The River (Emir Baigazin)
La noche de 12 anos (Álvaro Brechner)
Deslembro (Flavia Castro)
The Announcement (Mahmut Fazil Coşkun)
Sulla mia pelle (Alessio Cremonini)
Un giorno all'improvviso (Ciro D'Emilio)
Charlie Says (Mary Harron)
Amanda (Mikhaël Hers)
The Day I Lost My Shadow (Soudade Kaadan)
L'enkas (Sarah Marx)
The Man Who Surprised Everyone (Natasha Merkulova, Aleksey Chupov)
Memories of My Body (Garin Nugroho)
As I Lay Dying (Mostafa Sayyari)
La profezia dell'armadillo (Emanuele Scaringi)
Stripped (Yaron Shani)
Jinpa (Pema Tseden)
Tel Aviv On Fire (Sameh Zoabi)

VENICE CLASSICS
Features
Adieu Philippine (Jacques Rozier)
The Ascent (Larisa Shepitko)
Brick and Mirror (Ebrahim Golestan)
Death in Venice (Luchino Visconti)
Il Posto (Ermanno Olmi)
The Killers (Robert Siodmak)
The Killers (Don Siegel)
Last Year at Marienbad (Alain Resnais)
The Mad Fox (Tomu Uchida)
The Naked City (Jules Dassin)
The Night of the Shooting Stars (Paolo and Vittorio Taviani)
The Night Porter (Liliana Cavani)
Nothing Sacred (William A. Wellman)
The Place Without Limits (Arturo Ripstein)
Some Like It Hot (Billy Wilder)
Street of Shame (Kenji Mizoguchi)
They Live (John Carpenter)
Documentaries
The Great Buster (Peter Bogdanovich)
Women Making Films: A New Road Movie Through Cinema (Mark Cousins)
Humberto Mauro (André Di Mauro)
Living the Light — Robby Müller (Claire Pijman)
24/25 Il Fotogramma in Piu (Giancarlo Rolandi, Federico Pontiggia)
Nice Girls Don't Stay for Breakfast (Bruce Weber)
Friedkin Uncut (Francesco Zippel)
SCONFINI
Blood Kin (Ramin Bahrani)
Il banchiere anarchico (Giulio Base)
Il ragazzo piu felice del mondo (Gipi)
Arrivederci Saigon (Wilma Labate)
The Tree of Life — Extended Cut (Terrence Malick)
L'heure de la sortie (Sébastien Marnier)
Magic Lantern (Amir Naderi)
Camorra (Francesco Patierno)
BIENNALE COLLEGE
ZEN SUL GHIACCIO SOTTILE (Margherita Ferri)
DEVA (Petra Szöcs)
YUVA (Emre Yeksan)
VENICE INTERNATIONAL FILM CRITICS' WEEK
Competition
The Roundup (Hajooj Kuka)
Adam & Evelyn (Andreas Goldstein)
Blonde Animals (Alexia Walther)
Still Recording (Saaed Al Batal, Ghiath Ayoub)
M (Anna Eriksson)
We’ll Be Young and Beautiful (Letizia Lamartire)
You Have the Night (Ivan Salatic)
Out of Competition – Opening Night
Tumbbad (Rahi Anil Barve, Adesh Prasad)
Out of Competition – Closing film
Dachra (Abdelhamid Bouchnak)
VENICE DAYS
Competition
Graves Without a Name (Rithy Panh)
Keep Going (Joachim Lafosse)
Real Love (Claire Burger)
Screwdriver (Bassam Jarbawi)
Pearl (Elsa Amiel)
Joy (Sudabeh Mortezai)
Jose (Li Cheng)
Domingo (Clara Linhart & Fellipe Barbosa)
Ricordi? (Valerio Mieli)
Three Adventures of Brooke (Yuan Qing)
Ville Neuve (Felix Dufour-Laperriere)
Out of Competition
Emma Peeters (Nicole Palo)
Special Events
As We Were Tunas (Francesco Zizola)
Dead Women Walking (Hagar Ben-Asher)
Goodbye Marilyn (Maria Di Razza)
Happy Lamento (Alexander Kluge)
My Own Good (Pippo Mezzapesa)
The Ghost of Peter Sellers (Peter Medak)

Please to add a new comment.

Latest News